Страница:Краткий исторический обзор морских походов русских и мореходства их вообще до исхода XVII столетия.pdf/108

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


Аюра глаголемая, приплуша. Посланъ же тогда и Варда Фока берегомъ, се снузники лучшая, сихъ послѣдовати; и се Русь хусы послаша въ Винійскыя, яко да пищу имъ и прочее принесуть; приключися се и хусѣ, Варда Фока злѣ сія преложи, побѣдивъ исечѣ я. Сниде же Іоаннъ магистръ и доместикъ схоломъ, Коркуя глаголемый, со всѣми восточными вои, многыхъ погуби, разшедшемся сѣмо и овамо изимая, яко убоявшимся имъ страха его нападаніа, пребывати вкупѣ у своихъ лодій, никакоже оттекивати дрьзающимъ. Много же и велія зла створиша Русь, прежде даже Греческымъ воемъ не пріити: тогда убо узменъ, глаголѣмый Судъ, всѣ пожгоша, а ихже емше плѣнники, овѣхъ растинаху, иныя же къ земли присѣкиваху, другыя же яко стража поставляюще стрѣлами стрѣляху; елико ратному чину изъимаху, опако руцѣ связавше, гвозды желѣзны посредѣ главы вбиваху имъ; много же святыхъ церкви огневи предаша. Зимѣ же наставающе и брашна не имуще, пришедшихъ же вой боящеся, паче же воемх лодіинымъ, сущимъ во оляди совѣщашася во своя снити, и се утаитися лодійнѣй силѣ тщахуся. Септевріа мѣсяда, индикта 15, нощію, устремившеся преидоша на Ѳракійскыя страны, преждереченымъ патрикіемъ Ѳеофаномъ устрѣтены быша, никакоже бо можаху утаитися ихъ бодрую его и доблюю его душю. Пакы же 2 лодіиныи свои съчетася, и многы лодія погрузи, многи же отъ нихъ изби прежденареченный сьи мужь; мало же ихъ въ лодіяхъ избыша, и къ рѣцѣ глаголѣмѣй Кули приринушася; нощи же наставши бѣжаша. Ѳеофанъ же патрикій съ побѣдою свѣтлою и великымъ одолѣніемъ возвратися, честно и велелѣпно пріятъ и паракимуменъ царемъ».

См. также Карамзина I, 147—149 и Арцыбашева, I. 24—26.

Изъ приведенныхъ здѣсь выписокъ видно, что Игорь, по разбитіи его въ Виѳиніи, удалился къ Воспору Ѳракійскому или Константинопольскому проливу, но другіе источники называютъ Воспоръ Киммерійскій, т. е. проливъ Керченскій (Бушковъ, 20) и последнее намъ кажется правдоподобнее. Бросясь къ сторонѣ Константинополя, Русскій флотъ подвергался гораздо большимъ опасностямъ отъ непріятелей нежели въ Киммерійскомъ Воспорѣ, гдѣ только решимости и смѣлости Протевитіарія Ѳеофана, обязаны были Греки за окончательное пораженіе Игорева морскаго ополченія.

(31) См. выше, пр. 30 а и б и Черткова 164—166.

(32) Несторъ 19: «Въ лѣто 6432 (944). Игорь же совокупивъ вои многи, Варяги, Русь, и Поляны, Словѣни, и Кривичи, и Тѣверьцѣ, и Печенѣги, и тали у нихъ поя; поиде на Греки въ лодьяхъ и ня конихъ, хотя мьстити себе. Се слышавше Корсунцеи, послаша къ Роману глаголюще: «се идуть Русь безъ числа корабль, покрыли

Тот же текст в современной орфографии

Аюра глаголемая, приплуша. Послан же тогда и Варда Фока берегом, се снузники лучшая, сих последовати; и се Русь хусы послаша в Винийскыя, яко да пищу им и прочее принесуть; приключися се и хусе, Варда Фока зле сия преложи, победив исече я. Сниде же Иоанн магистр и доместик схолом, Коркуя глаголемый, со всеми восточными вои, многых погуби, расшедшемся семо и овамо изимая, яко убоявшимся им страха его нападаниа, пребывати вкупе у своих лодий, никакоже оттекивати дрьзающим. Много же и велия зла створиша Русь, прежде даже Греческым воем не приити: тогда убо узмен, глаголемый Суд, все пожгоша, а ихже емше пленники, овех растинаху, иные же к земли присекиваху, другыя же яко стража поставляюще стрелами стреляху; елико ратному чину изъимаху, опако руце связавше, гвозды железны посреде главы вбиваху им; много же святых церкви огневи предаша. Зиме же наставающе и брашна не имуще, пришедших же вой боящеся, паче же воемх лодииным, сущим во оляди совещашася во своя снити, и се утаитися лодийней силе тщахуся. Септевриа месяда, индикта 15, нощию, устремившеся преидоша на Фракийскыя страны, преждереченым патрикием Феофаном устретены быша, никакоже бо можаху утаитися их бодрую его и доблюю его душю. Пакы же 2 лодииныи свои съчетася, и многы лодия погрузи, многи же от них изби прежденареченный сьи мужь; мало же их в лодиях избыша, и к реце глаголемей Кули приринушася; нощи же наставши бежаша. Феофан же патрикий с победою светлою и великым одолением возвратися, честно и велелепно прият и паракимумен царем».

См. также Карамзина I, 147—149 и Арцыбашева, I. 24—26.

Из приведенных здесь выписок видно, что Игорь по разбитии его в Вифинии удалился к Воспору фракийскому или Константинопольскому проливу, но другие источники называют Воспор киммерийский, то есть пролив Керченский (Бушков, 20) и последнее нам кажется правдоподобнее. Бросясь к стороне Константинополя, русский флот подвергался гораздо большим опасностям от неприятелей, нежели в Киммерийском Воспоре, где только решимости и смелости протевитиария Феофана обязаны были греки за окончательное поражение Игорева морского ополчения.

(31) См. выше, пр. 30 а и б и Черткова 164—166.

(32) Нестор 19: «В лето 6432 (944). Игорь же совокупив вои многи, Варяги, Русь, и Поляны, Словени, и Кривичи, и Теверьце, и Печенеги, и тали у них поя; поиде на Греки в лодьях и ня коних, хотя мьстити себе. Се слышавше Корсунцеи, послаша к Роману глаголюще: «се идуть Русь без числа корабль, покрыли