Страница:Поучение детям Владимира Мономаха (1893).pdf/45

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


дши твоей, нъ аште разоумьнѣя и имеши я, то къ цесрствоу нбсномоу вожди ти боудоуть.

2. Простри срдчьныи съсоудъ, да накаплють ти словеса слажьша медоу, могоуштая оживити и бесъмьртьна явити тя. Нъ отъ чтоо пьрвое начьну казати тя, сыноу мои, чьто ти пьрвѣе явлю? мятежь ли или зълобы свѣта сего, житие ли бгооугодьно и спсьно?

3. Паче же бы нама лѣпоты мыслити, о чадо, отъ Адама, праоця нашего, до сего нашего вѣка: колико множьство бысть чловѣкъ по земли — и вьси бес памяти бышя, едини же памятьни бышя и прослоушя на небеси и на земли:

4. Иже по заповѣдьмъ бжиямъ вься дьни своя пожиша и къ единомоу вышьнемоу възирааху; иже въ кротости пожиша и въ добрословьи оуста своя оучиниша; иже малъмь свѣта сего причящаахоуся, вьсю же свою мысль, вьсе свое хотѣние въ бесъмрьтьное житие правляахоу и о томъ единомь въздыхаахоу и моляахоу (бъншью?[1] бога, яко достоиномъ его явитися. Тѣмь же, чадо мое, изволи си — тѣхъ житие и тѣхъ норовы приими и порасудоуи дѣломъ ихъ, възишти, кыимь путьмь идошя и коею стьзею текоша.

5. Да въ нбсьнѣмь црьствии съпостигнеши я и съними въздрадоуешися радостию иною, ея же въ житии семь нѣсть.

6. Потъщися по нихь и възишти тѣхъ, иже я проводішя, кротость бо я доправи и съмѣрение и благъ съмыслъ, покорение и любы и добросьрдие, милостыни же и миръ къ вьсѣмъ малыимъ и великыимъ.

7. Ти бо норови доведошя ихъ, амо же по вься дьни желаахоу; тѣхъ вождевъ възискаша и яшася твордо за роукы ихъ, и доидоша въ неразлоучимыя кровы вышняааго Иерлма:

8. Тѣхъ норовы и ты, о чадо мое, приими и възишти съ вьсею крѣпостию и вьсею силою, яко же можеші: въ насъ бо ходять, — и нѣсть, кто ихъ приемля, нѣсть, иже бы я въвелъ въ домъ свои тѣлесьныи и душевьныи и покоилъ я въ воли своей.

9. Боуди пониженъ главою, высокъ же оумъмь, очи имѣя въ земли, оумьнѣи же въ небеси; оуста сътиштена, а срдчьная въиноу къ Богоу въпшошта.

10. Нозѣ тихо стоупаюшти, а оумьнѣи скоро текоушти къ вратомъ нбесьныимъ.

  1. Бъншью — бо нашего?