Страница:Русский исторический сборник Том 3 (1838).pdf/60

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


ту[1] и нача плакатися от радости сердца своего[2] и рече: „Господи и Владыко животу моему, дай же, Господи, рабомъ своимъ хотѣніе[3] совершити и симъ поутѣмъ подвига добраго, еже открылъ еси брату моему, своему Князю Андрѣю[4]! Днесь, Господине, готовъ есми по твоему наказанію и колко есте вои́нства моего, готови вкупе со мною. Божіимъ промысломъ совокуплени, быша иные люди брани дѣля, належащія отъ Дунайскихъ Варягъ[5]. Нынѣ же слышахъ, братіе, пріидохъ бо ко мнѣ медоко́рмцы[6] съ сѣвера и скажутъ оуже великого Князя Димитрея Ивановича[7] на Дону, яко ту оуже день пребысть, и ту хощетъ ждати сыроядецъ злыхъ и подобаетъ ти итти к сѣверу[8], и совокупимся ту, под коимъ путемъ отца своего оутаимся, да не возбранится намъ трудно.“

    бавлено: „Вѣстники же приидоша ко Князю Дмитрею Олгердовичу (?) и даша ему грамоту в руце от брата его Князя Андрея Олгердовича Полоцкаго; он же прочетъ посланіе, нача радоватися и плакати от радости.“

  1. Ерм. писаніе брата своего старѣйшаго.
  2. Царск. и нача радоватися и отъ радости плакати.
  3. Снг. и сим подвига путемъ сего добраго же открылъ брату моему. Въ Тимк. сп. ето мѣсто испорчено „всемъ почтнѣмъ и пр.“
  4. Ерм. и К. Оболен. приб: „и рече до посла: радоватися повелику брату моему, по велику рцы.“
  5. Царск. Ерм. и К. Оболен. владѣти имамъ Татаръ. см. стран. 36, прим. 2.
  6. К. Оболен. медокупцы.
  7. Арханг. л. стр. 193.
  8. поправлено, вм. Сивелу. Никон. л. IV, 280. Сѣверою. VII, 35. VIII, 56, 61. Царств. кн. 98.