Страница:Русский исторический сборник Том 3 (1838).pdf/84

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


сынове Рустіи! есть бо вамъ еще с кѣмъ оутѣшитися, пити и веселитися. — Приспѣвшу же осмому часу и повѣя вѣтрецъ южныи позади ихъ[1];“ Возопи же Волынецъ гласомъ великимъ, и рече: „Князь Владимеръ, время пріидѣ и часъ приспѣ! И паки рече:“ Дерзайте, братія и други, сила бо Святаго Духа помогаетъ намъ!“ И выедоша из дубравы едѝномы́сленныя друзи, аки соколы испущени, и оударишася на стада жаравлина[2]. И тако стязи[3] направлени крѣпкимъ воеводою; бяху бо яко отроцы Давидови, имъ же сердца быша аки лвомъ, и аки на овча стада оударишася напрасно[4]. ' Поганіи же видѣвъше[5] и крикнуша, глаголюще : „Оувы намъ! паки Русъ насъ оумудриша.[6] Хутчіе с нами бишася, а лутчие соблюдошася.“ И обрати-

  1. К. Оболен. абие потягнув духъ южный з запада з зади ихъ.
  2. Игор. п. 3 и 4, пущашетъ і҃ соколовъ на стадо лебедѣй. К. Оболен. Богатыри же Руские выехаша из дубровы зеленые, аки ясные соколы ударишася на многие жеравлина стада, тако сіи ударишася витези направлениемъ крѣпкимъ. Script. rer. Moscov. I, 98, 128.
  3. Ерм. сіи удалцы. Стяги (вѣроятно отъ Свео-Готскаго stäng, или Тевтон. stange шестъ, жердь, древко) тоже, что у Римлянъ signa, знамена, означаютъ различныя движенія и положенія войска, или полковъ. см. стр. 57. Карамз. И. Г. Р. I, 239, пр. 507. II, пр. 174, 191.
  4. К. Оболен. приб: „ударишася витези направленіемъ крѣпкимъ воеводою, аки Давыдовы отроцы; сим же сердца бяху, аки львови. По истинѣ не бо лвови образи имуще, аки виде овчи стадо, приидоша.“
  5. К. Оболен. прибав: „мнози полцы, кланивша.“
  6. Вѣрнѣе: „паче насъ Русь умудришася.“