Страница:Русский исторический сборник Том 3 (1838).pdf/90

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


ложна примѣта твоя! Подобаетъ ти всегда быти воеводою.“ И нача з братомъ своимъ[1] и з новонареченною братиею, с Литовскими Князи, и сыными оставшими ездити по побоищу, а сердцемъ крѣчаше и слезами оумываяся, наехалъ на мѣсто, идѣже лежатъ Князи Белозерстіи[2] вси вкупѣ посѣче́ни[3] и ту лежитъ близъ Микула Васильевичь. Над ними же ставъ Государь[4], проплакавъ и рече; „Братія моя, Князи Руския, аще имаше дерзновеніе ко Господу, молитеся и о насъ, да вкупѣ е вами будемъ!“ И паки на иное мѣсто приеде, найдѣ своего напере́сника Михайла Андрѣевича Бренка[5] и близъ его[6] Семена Мелика́ крѣпкаго сторожа, близъ его Тимофей Валуевичь и туто же близъ Пересвѣтъ чернецъ близъ нарочитаго богатыря[7] лежаща. Видѣв же его Князь великіи рече:

  1. К. Оболен. приб: „Владимеромъ Андреевичемъ и с Литовскими и с Рускими с оставшими Князьми и воеводы ѣздити по великому грозному побоищу.“
  2. Ерм. и Никонов. л. приб: „осмь Князей Б.“ Въ Сѵнод. л. No 365, пятнадцать. Въ Ростов. л. равно, какъ и въ Снг. сп. числа Князей не означено.
  3. Ерм. голми. бо напрасно бишася, яко единъ единаго ради умираетъ. К. Оболен. то велми бо напрасно бишася по них, яко едины, за единаго умре.
  4. тамъ же. Князь над любезными рабы, много нача плакати и глагола.
  5. тамъ же. Бронскова.
  6. тамъ же прибавлено: „лежитъ.“
  7. Ерм. и К. Оболен. приб: „Надъ ними же ставъ Князь В. и рече: братія моя возлюбленная, моего ради образа убіенны бысте: кто бо таковый рабъ можетъ господи-