Страница:Русский исторический сборник Том 3 (1838).pdf/105

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


— стр. 12. неизглаголанному Б. = злому Б.

стр. 10, стр. 7. державъ б. = области.

11 и 11, — 16 и пр. Повѣждь ми ипр = „Самъ, Господинѣ, вѣси, кую обиду сотворилъ ему.“ Князь же великій Д. И. прослезивъся и рече: аз пред Богомъ грѣшенъ есми человѣкъ, а к нимъ ни единыя черты по отецъ своихъ закону не преступихъ к ним же никого, даже вѣси бо самъ подобенъ есмъ своими отоки владѣти, а ему кую обиду сотворихом. Но не вѣмъ, что ради умножишася стужающихъ ми?

— стр. 10. Вразумѣеши закон Божіи, елико сотворяй правду, да не подвижатся человѣцы, яко же рече Давидомъ: праведен Гдь, правду возлюби, правыя видѣ лице его ипр.

— стр. 21. Еще Князь Великій Д. И. ипр. = Кн. В. слышавъ отъ Архиерея от Архиепископа, иде с братомъ своимъ в горницу свою и со всѣми Рускими Князи и воеводы и избраша доуму, яко стражу готовитесь тверду, и посла на сторожу крѣпцы юношыи.

Второе совѣщаніе Вел. Князя Димитрія и Владимира съ М. Кипріаномъ пропущено въ спискѣ Царскаго.

стр. 14. стр. 3 да будите готови на брань и т. д. = и будите в совокупленіи сниматися на Коломнѣ всѣмъ на мясопустъ Пресв. Богородицы.

— стр. въ концѣ гнѣздо есмъ Князя Владимера Киевскаго = гнѣгдо есмя Киевское.

стр. 15, стр. 18 и 19. Да преберемъ полки и давъ коемуждо полку воеводу = яко да переберемъ полки тамо, и комуждо полку воеводу устроимъ.

стр. 16, стр. 9. „Иные многіе Князи — онъ же рече.“ Очевидный пропускъ въ спискахъ Тимк. и Царскаго дополняется описаніемъ похода Вел. Князя Димитрія съ братомъ его и съ другими Князями къ Препод. Сергію.