Страница:Акты исторические. Том 1.djvu/18

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана

отъ нашего смиренія, егоже устави Богъ отца и учителя, Патріарха всея вселеныя Царяграда. Сего ради пишемъ и извѣствуемъ вамъ отецьски, яко своимъ чадомъ, яко церкви участію, яко самого того уди Христа, главы всея церкви: престаните отъ раздоровъ и разлученій, и совъкуплшесь, единоумъствующе, прочему церковъному чину съгласно славу да всылаете. Ибо церкви Христова въ правовѣріи славится и въ истовѣ житіи; а еже на мздѣ поставленіе, нечестіе нарицаетъ явно. Поставляемыя же многажды о собѣ сами исторы сътваряютъ, на свѣщи, на вино и прочіа пошлины[1], и на тряпезу; таковая же не врежается симъ, ибо поставленіе туне бываетъ, якоже рече Христосъ: «туне приясте, туне же и дадите.» Ино бо еже взимати мзды поставленія дѣля, ино же о нужныхъ потребахъ исторы. И обрѣтаемъ Господа Бога нашего Іисуса Христа, ходящу ему въ многыя домы со ученикы своими и достойная въсприятія его, иже учаще истинному слову и богоразумію, и чудеса многа сотворяюще, пріимающе яже отъ нихъ бываемая; и сія множицею. «Егда бо вниде, рече, въ домъ Матѳея мытаря, и створи ему учрежденіе велико.» И: «въ домъ вшедшу ему Маріи и Марѳы, Марѳа же тщашеся о мнозѣ службѣ,» и другаа етера[2] многа таковая обрящеши. Божественый же Апостолъ Павелъ, отъ Моисеова закона приводя: «не завяжеши рта волу верхущу,» таже разумъ божественаго Писанія толкуя, «егда о волѣхъ, рече, радитъ Богъ, но насъ дѣля вся глаголеть». Такоже: «священаа содѣвающе отъ церкви ядятъ; олтарю служащіи съ олтаремъ съдѣляются». Тако и Господь повелѣ еже Еуангеліе благовѣствующимъ отъ Еуангеліа жити. «Аще мы вамъ всѣяхомъ духовная, веліе ли, аще тѣлесная ваша пожнемъ?» Многа же сицевая хотяй обрѣсти, имать въ божественномъ Писаніи, яже съ разумомъ правымъ бываемая и благою совѣстію, ничтоже споны творитъ еже туне безо мьзды стваряемое поставленіе. Яже вся разумѣвающе, потъщитеся исправити злѣ бывшая. Сего бо ради посла наше смиреніе и великый Съборъ боголюбиваго Архиепископа Суждальскаго Діонисія, мужа честна и благочестива и добродѣтельна, и священныхъ каноновъ извѣстна хранителя, да видитъ вы отъ насъ и благословить, и поучитъ и накажетъ, и извѣщаетъ и подобная устроитъ, и совокупитъ съборнѣй апостольской Божіи церкви, да увѣсте, яко отлучаяся отъ церкви, самого того Христа Бога отлучается: нѣсть имъ участія ни жребія, ни въ семъ вѣцѣ ни въ будущемъ. Коей бо церкви прилѣзите? Ни убо Латыньская церкви, иная въмѣшше паче апостолскыя и отечьскыя вѣры

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
[3]

по мьздѣ ставленіе, тамо и сія бываетъ: поистиннѣ, отпродаетъ церкви Папа. Аще убо отлагаетеся отъ церькви своея, виною мьзды поставленія и отсѣкаетеся яко еретики; то уже Христосъ днесь на земли церкви не иматъ, по вашему слову, и ложь есть слово оно еже рече: «яко съ вами есмь до скончанія вѣка.» Но нѣсть сице, не буди то. Буди же вамъ, познавше спасенія путь и совокупльшеся съ братьею своею, въ единомъ съчетаніи славити Бога, егоже благодать и милость со всѣми вами буди. Сія же написахомъ отъ многа вмалѣ, болшее же извѣстихомъ на Архиепископѣ Діонисіи: елико изъ устъ речеть вамъ, пріимите яко наше слово. И хощемъ, да пишете къ намъ,

  1. Эти три слова приписаны на полѣ, тоюже рукою.
  2. Слово «другаа» выставлено иа полѣ, кажется, для обьясненія слѣдующаго за нимъ Греческаго слова (έτέρα), которое оставлено было безъ перевода.
  3. Въ подлин. это мѣсто испорчено переписчикомъ такъ, что нельзя возстановить смысла; оно читается: «вѣры. якоже въ иныя, впасти. тмами ересій. и тако и си яже по мьздѣ» и т. д.