Страница:Домострой. По рукописям Императорской Публичной Библиотеки (Яковлев 1867).djvu/10

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


лилъ[1], и писаніе предлагалъ[2]; и аще воспріимете сіе мое худое ученіе и грубое наказаніе со всею чистотою душевною[3] и прочитая, прося у Бога милости и помощи и разума поелико возможно, какъ васъ Богъ вразумитъ и начнете дѣломъ творити вся сія: будетъ на васъ милость Божія и пречистыя Богородицы и всѣхъ святыхъ[4] и наше благословеніе отъ нынѣ и до вѣку; и домъ вашъ, и чада ваши, и стяжаніе ваше, и обиліе, что вамъ подаровалъ Богъ отъ нашего благословеніе и отъ своихъ трудовъ да будетъ благословенно во всякихъ благихъ во вѣки аминь.

ГЛАВА В.
КАКО ВѢРОВАТИ ХРИСТІАНАМЪ ВО СВЯТУЮ ТРОИЦУ, И ПРЕЧИСТУЮ БОГОРОДИЦУ, И КРЕСТУ ХРИСТОВУ И СВЯТЫМЪ НЕБЕСНЫМЪ БЕЗПЛОТНЫМЪ СИЛАМЪ[5] И ВЕЛИКОМУ ВО ПРОРОЦѢХЪ ІОАННУ ПРЕДТЕЧИ[6] И ВСѢМЪ СВЯТЫМЪ И ЧЕСТНЫМЪ[7] ИХЪ МОЩЕМЪ ПОКЛОНЯТИСЯ.

Подобаетъ убо всякому христіанину по Бозѣ жити, въ православнои вѣрѣ христіянскои. Первое убо: отъ всея душа и отъ всего помышленія и всѣми чювствы, теплою вѣрою вѣровати во имя Отца и Сына и святаго Духа въ нераздѣлимую Троицу; и въ воплощеніе Господа нашего Ісуса Христа сына Божія вѣруи. Рождьшую его матерь—Богородицу нарицай; Кресту же Христову съ вѣрою покланяися,

  1. Р. Т. № 38 и поучалъ.
  2. Ibid. и Конш. вамъ.
  3. Погод. и тѣлесною.
  4. Р. Т. № 38=и великихъ чюдотворцевъ.
  5. Отъ до.
  6. Нѣтъ въ ркп. Конш.
  7. Арх. и Бол. и святымъ.