Страница:Жития святых свт. Димитрия Ростовскаго. Август.djvu/64

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана
66
День четвертый

они явились во сне царю, повелевая ему не трогать их, но оставить почивать на земле, как они почивали прежде. На месте успения святых отроков собрался сонм святителей, которые, сотворив светлый праздник, достойно почтили святых мучеников. Царь же раздал щедрую милостыню нищим и убогим той страны, отпустил на свободу находившихся в темницах, после чего с радостию возвратился в Царьград, славя Христа Бога нашего, Ему же и от нас грешных да будет честь и слава со Отцем и Святым Духом ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.


Тропа́рь, гла́съ д҃:

Ве́лїѧ вѣ́ры чꙋдесѐ, въ пеще́рѣ ꙗ҆́кѡ въ черто́зѣ ца́рскомъ, ст҃їи се́дмь ѻ҆́троцы пребы́ша, и҆ ᲂу҆мро́ша без̾ тлѝ: и҆ по мно́зѣхъ временѣ́хъ воста́ша ꙗ҆́кѡ ѿ сна̀, во ᲂу҆вѣре́нїе воскрⷭ҇нїѧ всѣ́хъ человѣ́кѡвъ. тѣ́хъ мл҃твами, хрⷭ҇тѐ бж҃е, поми́лꙋй на́съ.

Конда́къ, гла́съ д҃:

Мі́ра сꙋ̑щаѧ тлѣ̑ннаѧ презрѣ́вше, и҆ нетлѣ̑нныѧ да́ры прїе́мше, ᲂу҆ме́рше кромѣ̀ тлѣ́нїѧ пребы́ша: тѣ́мже востаю́тъ по мно́гихъ лѣ́тѣхъ, всѐ погре́бше лю́тыхъ невѣ́рїе: ꙗ҆́же во хвале́нїи дне́сь вѣ́рнїи восхвалѧ́юще, хрⷭ҇та̀ воспои́мъ.


В тот же день память преподобномученицы Евдокии, пострадавшей в Персии при Сапоре, около 362—364 года.


В тот же день память святаго мученика Елевферия, служившего постельничим (кувикуларием) при дворе Максимиана и, по его повелению, за Христа мечом усеченного.