Страница:Жития святых свт. Димитрия Ростовскаго. Октябрь.djvu/421

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана
423
Житие преподобного Иулиана

жил начало доброму и досточестному делу — писанию святых икон во славу Божию, Богоматери и всех Святых, на украшение святых церквей и на спасение верующих, благочестно почитающих сии святые иконы. Аминь.

Тропа́рь а҆пⷭ҇ла, гла́съ є҃:

А҆по́стольскихъ дѣѧ́нїй сказа́телѧ, и҆ є҆ѵⷢ҇лїа хрⷭ҇то́ва свѣ́тла списа́телѧ, лꙋкꙋ̀ препѣ́таго, неиспи́санна сꙋ́ща хрⷭ҇то́вѣ цр҃кви, пѣ́сньми сщ҃е́нными ст҃а́го а҆пⷭ҇ла похва́лимъ, ꙗ҆́кѡ врача̀ сꙋ́ща, человѣ́чєскїѧ не́мѡщи, є҆стества̀ недꙋ́ги и҆ ꙗ҆́зи[1] дꙋ́шъ и҆сцѣлѧ́юща, и҆ молѧ́щасѧ непреста́ннѡ за дꙋ́шы на́шѧ.

Конда́къ, гла́съ в҃:

И҆́стиннагѡ бл҃гоче́стїѧ проповѣ́дника, и҆ та̑инъ неизрече́нныхъ ри́тора, ѕвѣздꙋ̀ цр҃ко́внꙋю, лꙋкꙋ̀ бж҃е́ственнаго восхва́лимъ: сло́во[2] бо є҆го̀ и҆збра̀, съ па́ѵломъ мꙋ́дрымъ ꙗ҆зы́кѡвъ ᲂу҆чи́телѧ, є҆ди́нъ вѣ́дый сердє́чнаѧ.

Житие преподобного
Иулиана

Преподобный Иулиан родился от незнатных и небогатых родителей. В юности своей он не получил внешнего образования, но приобрел истинное познание Христовой веры не на словах только, но на деле.

Достигнув совершеннолетнего возраста, Иулиан удалился из мира, и поселился в одной пещере, находившейся в Парфянской пустыне[3]. Здесь он старался по возможности обуздать все свои житейские похотения и возвыситься над всем скоропреходящим и тленным, для чего он только однажды в неделю принимал хлеб с солью и водой. Утешением же и духовным


  1. Ꙗ҆́зѧ — рана, болезнь, скорбь.
  2. Т. е. бг҃ъ сло́во — Господь Иисус Христос.
  3. Пустыня эта простиралась от Парфянской страны до берегов реки Евфрата.