Страница:Русский исторический сборник Том 3 (1838).pdf/82

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


бьющеся неослабно, s’му же часу насшавшу[1], Божіимъ попущеніемъ, а нашихъ ради грѣховъ, начаша одолѣвати поганіи[2]: мнози бо от вельможъ Рускихъ побіени суть, и Руские оудалцы побіени суть, аки сильніи древа. сломишася[3]. Не турове возревѣша, возревѣша мнози оудалцы, оурывающеся на землю под конскіи копыта, и мнози же сынове Рустіи сотрошася[4]. Самого же Великого Князя велми оуязвиша: онъ же оуклонися с коня и соидѣ с побоища едва могій[5]. Татаровѣ же мнози стязи Великаго Князя под’сѣкоша, но Божіею силою до конца неистребишася, паче крѣпишася.[6] Яко же s’му часу минующе поганіи же всуду задѣша и около крестьянъ об’ступиша Татарове. Оуже бо мало

  1. По возхожденій солнца, см. Арцыбышева Дмитрій Дон. въ Вѣст. Евр. 1827 г. № 11.
  2. К. Оболен. приб: „уже возсия хула на хвалу и вержеся диво на землю.“ см. въ Игор. п. стр. 9 и 25 о дивѣ: „Уже́ връжеся дивъ на землю; уже снесеся хула на хвалу.“
  3. К. Оболен. богатыри же Руские, аки древа дубравная клонятца на землю подъ копыта борзыхъ коней и погибоша.
  4. Ірмологій, п. 4. имже сильныхъ державы сотрошася.
  5. К. Оболен. и иде с побоища пѣш, яко не мочно ему битися.
  6. Ерм. приб: „Се же слышахомъ отъ вѣрнаго самовидца, глаголюще: сей же бѣ отъ полку Володимерова Андрѣевича, повѣда видѣніе Великому Князю: во шестую годину сего дни, видѣвъ надъ ними небо отверсто, изъ него же изыде облакъ, яко ранняя зоря, и надъ ними низко держащися и той же облакъ исполненъ рукъ человѣческихъ: каяждо рука держащи оружіе и отпустишася отъ облака того на главы христіански.‘‘ То же и въ Сѵнод. Лѣтоп. No 365 и К. Оболен.