Страница:Утверженная грамота (Белокуров 1906).djvu/68

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница выверена

кословия повинуяся воле Божиі, был всему православному хрестьянству государемъ“.

„Великиі же государь царь і великиі князь Михайло Федорович всеа Русиі со многимъ слезным рыданием отрицаяся, и не хотяше 5.быті на государстве. Великая же государыня[1], старица иноко[2] Марѳа Івановна глаголаше сыну своему, великому государю нашему царю і великому князю Михайлу Ѳедоровичю всеа Русиі: „Слыши, сыну мой возлюбленныі и единородный! Божие бо есть дѣло, а не человѣческиі разум; аще бо на то будет воля Божия, буди такъ, и се 10.сотвори“.

„Великиі же государь царь і великиі княз Михайло Ѳедорович всеа Русиі, по многовещателнымъ и премудрымъ умилнымъ словесемъ матери своея, великие государыни[3], старицы иноко Марѳы Івановны, аще и не хотяше на царьствие“, милостивыі серцем на прошение 15.призирает, и на волю всемогущего Бога себя возлагаетъ, нрав милости своея преклоняетъ его истиннаго пастыря дѣло, еже полагати душа своя за овца; не сумневаетца о сем, яко расхищенна до конца многими лѣты собранные царские хранилища, и тмочисленное воинство оскудѣ, и вся пространная и широкая царства Росийскаго в теснотѣ 20.и в великом оскудѣниі бысть, но на Бога сие надежу возлагает, вѣдыі, яко вся возможна вѣрующему в Ня. „Повинуся воле Божиі, со многимъ слеснымъ рыданием і воплемъ глаголя: Господи Боже мой милостивыі, и прещедрыі и человѣколюбивыі, царь царствующим и Господь господствующим! Аще угодная сия Твоему человѣколюбию, 25.Владыко, буди Твоя святая воля! Твой бо есми[4] раб, спаси мя по милости Твоеі, і соблюди по множеству щедрот Твоих; на Тя бо уповахом, спаси мя.—И потомъ глагола к преосвященному архиепискупу Ѳедориту і всему вселенскому собору, и боляромъ и всякимъ людем: аще на то будет воля Божія, буди тако“.

30.„Святѣйшиі же архиепискуп Феодорит, и архимариты, и игумены і вес вселенскиі собор, и бояре, і весь царскиі синклит і всѣ православные хрестьяне, слышавше милосердыі царьскиі глагол, на землю падше, радостными слезами благодарственная всемилостивому Богу возсылаху: слава і благодарение всещедрому и человѣколюбивому 35.Богу, не презрѣвшу моления и слез наших, послав святый Свой Духъ в сердце великой государыне[5], старицѣ иноко Марѳе Ивановне и государю царю і великому князю Михайлу Федоровичю всеа Русиі;

  1. „государыня“ нѣтъ Б.
  2. „инока“ Б.
  3. „государыни иноки“ Б.
  4. „твой есмь“ Б.
  5. „государыне“ нѣтъ Б.
Тот же текст в современной орфографии

кословия повинуяся воле Божии, был всему православному хрестьянству государем».

«Великий же государь царь и великий князь Михайло Федорович всеа Русии со многим слезным рыданием отрицаяся, и не хотяше 5.быти на государстве. Великая же государыня[1], старица иноко[2] Марфа Ивановна глаголаше сыну своему, великому государю нашему царю и великому князю Михайлу Федоровичю всеа Русии: «Слыши, сыну мой возлюбленный и единородный! Божие бо есть дело, а не человеческий разум; аще бо на то будет воля Божия, буди так, и се 10.сотвори».

«Великий же государь царь и великий княз Михайло Федорович всеа Русии, по многовещателным и премудрым умилным словесем матери своея, великие государыни[3], старицы иноко Марфы Ивановны, аще и не хотяше на царьствие», милостивый серцем на прошение 15.призирает, и на волю всемогущего Бога себя возлагает, нрав милости своея преклоняет его истинного пастыря дело, еже полагати душа своя за овца; не сомневаетца о сем, яко расхищенна до конца многими леты собранные царские хранилища, и тмочисленное воинство оскуде, и вся пространная и широкая царства Росийскаго в тесноте 20.и в великом оскудении бысть, но на Бога сие надежу возлагает, ведыи, яко вся возможна верующему в Ня. «Повинуся воле Божии, со многим слесным рыданием и воплем глаголя: Господи Боже мой милостивый, и прещедрый и человеколюбивый, царь царствующим и Господь господствующим! Аще угодная сия Твоему человеколюбию, 25.Владыко, буди Твоя святая воля! Твой бо есми[4] раб, спаси мя по милости Твоей, и соблюди по множеству щедрот Твоих; на Тя бо уповахом, спаси мя. — И потом глагола к преосвященному архиепискупу Федориту и всему вселенскому собору, и боляром и всяким людем: аще на то будет воля Божия, буди тако».

30.«Святейший же архиепискуп Феодорит, и архимариты, и игумены и вес вселенский собор, и бояре, и весь царский синклит и все православные хрестьяне, слышавше милосердый царьский глагол, на землю падше, радостными слезами благодарственная всемилостивому Богу воссылаху: слава и благодарение всещедрому и человеколюбивому 35.Богу, не презревшу моления и слез наших, послав святый Свой Дух в сердце великой государыне[5], старице иноко Марфе Ивановне и государю царю и великому князю Михайлу Федоровичю всеа Русии;
  1. «государыня» нет Б.
  2. «инока» Б.
  3. «государыни иноки» Б.
  4. «твой есмь» Б.
  5. «государыне» нет Б.