Страница:Юности честное зерцало, или показание к житейскому обхождению (1717).djvu/45

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


горко быть матери о тебѣ. Товїя въ главѣ четвертои: Чти матерь твою во вся дни жївота твоего, воспомяни колїки напасти имѣла носяи тя во утробѣ своеи.

9. Нынѣ прїступїмъ къ девятои добродѣтели, которая младымъ дѣвїцамъ прїстоїна, а оная есть трудолюбїе, да бы человѣкъ изъ младости прївыкалъ къ работѣ, и мыслїлъ, длячего оная ему отъ бога наложена и опредѣлена. и когда кто оное отправляетъ, что званїю и чїну его прїнадлежїтъ, то онои и благословенїе наслѣдїтъ. при томъ должно все попеченїе мысли, и прїлѣжанїе, къ тому устремїть, да бы то что въ прїзванномъ чїнѣ дѣлать ему повелѣно, со всякїмъ прїлѣжанїемъ, вѣрностїю, охотою, скоростїю и постоянствомъ исправїть могъ, богу въ честь и во всенародною пользу.

10. Десятая дѣвїческая добродѣтель называется благочїнїе, и постоянство, когда человѣкѣ все свое ѕлое желанїе, похоти, и прелести, тако обуздавъ воздержїтъ, что въ рѣчахъ, въ поступкахъ, и въ дѣлахъ всегда всякои усмотрїть можетъ, что сердце оного богобоязлїво. любяи благочїнїе и постоянство, а протївъ того ненавїдяи всякїхъ ѕлострастїи, и легкомыслїя бѣгая. и такїмъ образомъ обрящетъ мїлость отъ бога, и отъ человѣкъ получїтъ себѣ благодать. въ протчемъ имѣютъ младыя дѣвы, и младыя жены, всегда въ благочїнїи обучатца,