Никео-Цареградский Символ веры/1647 (ВТ)

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Никео-Цареградский Символ веры
Дата создания: 381 год, по итогу II Вселенского собора; утверждён на IV Вселенском соборе. Источник: Потребник. — Московский печатный двор, 1647. — стр. 127 (рк҃ӡ) • Настоящий редакция текста был издаваема в богослужебных книгах московской печати первой половины 17 века (до 1654 года) (вариант в 3 члене: вместо «Мари́я» → «Мари́и»). После 1654 года, текст издается старообрядцами, и с изменением в 3 члене: вместо «Мари́я» → «Мари́и» является богослужебным текстом в старообрядчестве, включая единоверие.

1 Ве́рую во еди́наго Бо́га Отца́, Вседержи́теля, Творца́ не́бу и земли́, ви́димым же всем и неви́димым.

2 И во еди́наго Го́спода, Иcу́ca Христа́, Сы́на Бо́жия, Единоро́днаго, И́же от Отца́ рожде́ннаго пре́жде всех век. Све́та от Све́та, Бо́га и́стинна от́ Бога и́стинна, рожде́на, а не сотворе́на, единосу́щна Отцу́, Им же вся бы́ша.

3 Нас ра́ди челове́к, и на́шего ра́ди спасе́ния сше́дшаго с небе́с, и воплоти́вшагося от́ Дyxa Свя́та и Мари́я Де́вы вочелове́чьшася.

4 Распя́таго за ны при Понти́йстем Пила́те, страда́вша и погребе́нна.

5 И воскре́сшаго в тре́тии день по писа́ниих.

6 И возше́дшаго на небеса́, и седя́ща одесну́ю Отца́.

7 И па́ки гряду́щаго со сла́вою суди́ти живы́м и ме́ртвым, Его́ же ца́рствию несть конца́.

8 И в Ду́ха Свята́го, Го́спода и́стиннаго и Животворя́щаго, Иже от Отца́ исходя́щаго, Иже со Отце́м и Сы́ном спокланя́ема и ссла́вима, глаго́лавшаго проро́ки.

9 И во еди́ну святу́ю собо́рную и апо́стольскую Це́рковь.

10 Испове́дую еди́но Креще́ние во оставле́ние грехо́в.

11 Ча́ю воскресе́ния ме́ртвым

12 И жи́зни бу́дущаго ве́ка. Ами́нь.