Страница:Жития святых свт. Димитрия Ростовскаго. Июль.djvu/299

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана
301
Память мученика Киндея

Тропа́рь, гла́съ д҃:

Жениха̀ твоего̀ хрⷭ҇та̀ возлюби́вши, и҆ свѣщꙋ̀ твою̀ свѣ́тлѡ ᲂу҆гото́вльши, добродѣ́тельми возсїѧ́вши, всехва́льнаѧ є҆ѵфи́мїе, тѣ́мъ возшла̀ є҆сѝ съ ни́мъ на бра́къ, вѣне́цъ страда́нїѧ ѿ негѡ̀ прїе́мши. но ѿ бѣ́дъ и҆зба́ви на́съ, чтꙋ́щихъ вѣ́рою па́мѧть твою̀.

Конда́къ, гла́съ ѕ҃:

По́двиги во страда́льчествѣ, по́двиги въ вѣ́рѣ положи́ла є҆сѝ те́плѣ за хрⷭ҇та̀ жениха̀ твоегѡ̀: но и҆ ны́нѣ ꙗ҆́коже є҆́реси и҆ врагѡ́въ шата́нїе, под̾ но́ги правосла́вныхъ царе́й покори́ти молѝ бцⷣею, ꙗ҆́же ѿ шестисо́тъ три́десѧти бг҃оно́сныхъ ѻ҆тє́цъ предѣ́лъ прїе́мшаѧ, и҆ хранѧ́щаѧ, всехва́льнаѧ.

Память святаго мученика
Киндея

Святый Киндей был пресвитером Памфилийского селения Сиды. В царствование Диоклетиана он был схвачен, по приказу игемона Стратоника, и осужден на сожжение. Его повели на место мучения в железной с гвоздями обуви. Воины, ведшие его, на пути встретили дровосека и насильно отняли у него дрова для костра, но святый Киндей заплатил дровосеку деньги, сам возложил на себя дрова и нес их до места мучения. Поставленный среди огня, мученик оставался невредим и призывал народ познать силу Христову. Вдруг гроза прекратилась, святый помолился Господу и испустил дух.