Страница:Жития святых свт. Димитрия Ростовскаго. Март.djvu/255

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана
257
Память святаго Евфимия

удивление своим умом и рассудительностию, так что даже сам митрополит выразил удивление и с похвалою отозвался об уме его. После посвящения владыка Евфимий с великим почетом возвратился в свой кафедральный город Великий Новгород и вступил в полноправное управление своею паствою. Сознавая все величие принятого на себя сана, он предался подвигам своего служения еще с бо́льшим усердием, чем нес их до своего посвящения, помня слова Писания: є҆мꙋ́ же дано̀ бꙋ́детъ мно́гѡ, мно́гѡ взы́щетсѧ ѿ негѡ̀[1]. Посему трудами своими он старался принести плоды, по Евангелию, не в тридцать или шестьдесят, а во сто крат[2]. Прежде, когда он еще не принял высокого святительского сана, он имел заботу только об одной душе своей, а теперь, когда стал епископом, явилась потребность заботиться уже о душах многих, чтобы можно было с дерзновением сказать Господу Владыке: сѐ а҆́зъ и҆ дѣ́ти, ꙗ҆̀же мѝ да́лъ є҆сѝ[3]. Помышляя о сем и о многом другом в любомудренной душе своей, преподобный Евфимий ощущал в сердце своем большое смущение, но все возлагал на Бога, и надежды его не посрамил Господь, Которому да будет слава теперь, всегда и вечно[4].


Тропа́рь є҆ѵѳѵ́мїа, гла́съ д҃:

И҆збра́нъ бы́въ бг҃ови ѿ ю҆́ности, ст҃и́телю є҆ѵѳѵ́мїе, и҆ сегѡ̀ ра́ди а҆рхїере́йства са́номъ почте́нъ бы́въ, ᲂу҆па́слъ є҆сѝ лю́ди, ꙗ҆̀же тебѣ̀ бг҃омъ врꙋчє́нныѧ: тѣ́мже и҆ по преставле́нїи чꙋде́съ дарова̑нїѧ ѿ гдⷭ҇а прїѧ́лъ є҆сѝ, и҆сцѣлѧ́ти разли̑чныѧ недꙋ́ги. того̀ молѝ ѡ҆ на́съ соверша́ющихъ чⷭ҇тнꙋ́ю па́мѧть твою̀, да тебѐ всѝ непреста́ннѡ ᲂу҆блажа́емъ.


Конда́къ, гла́съ и҃:

Ꙗ҆́кѡ а҆рхїере́ємъ сопресто́льникъ, и҆ ст҃и́телємъ и҆зрѧ́дный побо́рникъ бы́лъ є҆сѝ, ст҃и́телю є҆ѵѳѵ́мїе: не преста́й сохранѧ́ѧ ѻ҆те́чество твоѐ, гра́дъ же и҆ лю́ди, и҆̀же тебѐ вѣ́рою почита́ющыѧ, и҆ чⷭ҇тны̑мъ моще́мъ твои̑мъ покланѧ́ющыѧсѧ, да велегла́снѡ тебѣ̀ всѝ вопїе́мъ: ра́дꙋйсѧ, ст҃и́телю бг҃омꙋ́дре.


  1. Еванг. от Луки, 12, 48.
  2. Выражение взято из притчи Спасителя о сеятеле (Еванг. от Матф., 13, 8).
  3. Кн. Прор. Исаии, гл. 8, ст. 18.
  4. Преподобный Евфимий скончался 10 марта 1458 года.