Страница:Жития святых свт. Димитрия Ростовскаго. Ноябрь.djvu/131

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана
133
Память преподобного Луки

нику, поревнуем его добродетельной жизни, будем постоянно иметь пред своими душевными очами сего великого святителя Церкви Российской и призывать его святое имя, дабы он молил за вас Господа, Ему же слава во веки. Аминь.


Тропа́рь ст҃а́гѡ, гла́съ д҃:

Ꙗ҆́кѡ вели̑кимъ па́стырємъ є҆динонра́вна, и҆ ᲂу҆чи́телємъ вселе́нныѧ є҆диномы́сленна, цр҃кве бж҃їѧ слꙋжи́телѧ ᲂу҆се́рдна, и҆ строи́телѧ та̑инъ хрⷭ҇то́выхъ бл҃гоговѣ́йна, сте́кшесѧ бл҃говѣ́рнїи лю́дїе, свїѧ́жскїѧ ѻ҆би́тели бг҃омꙋ́драго ѡ҆снова́телѧ, и҆ каза́нскїѧ новопросвѣще́нныѧ па́ствы ст҃и́телѧ ге́рмана пѣ́сньми и҆ пѣ̑нїи восхва́лимъ, глаго́люще: не преста́й присѣща́ти мл҃твами твои́ми на ѻ҆би́тель и҆ на всю̀ па́ствꙋ твою̀, и҆ ѻ҆би́тель во ст҃ы́ни, па́ствꙋ же въ вѣ́рѣ и҆ бл҃гоче́стїи блюстѝ невреди́мѡ.

Конда́къ, гла́съ д҃:

Бо́дрствꙋѧ въ мл҃твахъ, послꙋша́нїѧ до́брый рачи́тель бы́въ, въ терпѣ́нїи стѧжа́лъ є҆сѝ дꙋ́шꙋ твою̀, дѣ́лы смиренномꙋ́дрїѧ и҆ кро́тости и҆зрѧ́дствꙋѧ, престо́лъ ст҃и́тельства бл҃говѣ́рїемъ и҆ бл҃гоче́стїемъ ᲂу҆краси́лъ є҆сѝ, ѻ҆́тче сщ҃еннонача́льниче ге́рмане: молѝ хрⷭ҇та̀ бг҃а ѡ҆ ѻ҆би́тели и҆ ѡ҆ все́мъ ста́дѣ твое́мъ, ꙗ҆́кѡ па́ствы твоеѧ̀ ᲂу҆твержде́нїе, и҆ сꙋ́щымъ по тебѣ̀ ст҃и́телємъ свѣ́тлое ᲂу҆краше́нїе.

Память преподобного
Луки

Блаженный отец наш Лука происходил из Сицилийского города Тавромении[1]. Еще в юношеском возрасте он с усердием посещал церкви Божии и был не только слушателем, но и исполнителем Божественных Писаний. И когда родители задумали найти для него жену, он ночью ушел из родительского дома в непроходимую пустыню, где и жил вместе со зверями. Проведя 14 дней в посте, он удостоился


  1. Тавромения — значительный город на восточном берегу Сицилии.