Страница:Полное собрание законов Российской Империи. Собрание Первое. Том 1.djvu/84

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница выверена
53
АЛЕКСѢЯ МИХАЙЛОВИЧА. — УЛОЖЕНІЕ. ГЛАВА X.
7157/1649

что имъ про ту обиду провѣдывати, и на тотъ срокъ стати къ суду. А будетъ онъ на тотъ срокъ къ суду не станетъ: и его тѣмъ не винити, а велѣти его сыскивати порутчикомъ его, и въ томъ по тѣхъ порутчикахъ взяти поручная запись, что имъ его ко отвѣту поставити вскорѣ. А покамѣстъ они того отвѣтчика сыщутъ: и истцу велѣть на нихъ взяти проѣсти и волокиты по гривнѣ на день. А будетъ тѣ порутчики учнутъ бити челомъ Государю по того отвѣтчика о грамотѣ, или о приставѣ: и имъ по того отвѣтчика дати Государева грамота, или пристава съ поверстнымъ же срокомъ; а покамѣстъ они его поставятъ, и на нихъ велѣть правити проѣсти и волокиты по гривнѣ же на день. А будетъ, тѣ порутчики того отвѣтчика на тотъ срокъ, которой въ Государевѣ грамотѣ будетъ написанъ, не поставятъ, и учнутъ бити челомъ Государю о другомъ поверстномъ срокѣ: и имъ и другой поверстной срокъ дати, а истцу велѣть на нихъ доправити проѣсти и волокиты до тѣхъ мѣстъ, какъ они того отвѣтчика поставятъ, по гривнѣ же на день. А будетъ тѣ порутчики того ответчика и на другой поверстной срокъ не поставятъ: и того отвѣтчика въ истцовѣ иску обвинить безъ суда, и велѣть истцовъ искъ доправити на порутчикахъ его и отдати истцу.

230. А промежъ селъ и деревень вотчинникомъ и помѣщикомъ велѣть городьба городити пополамъ; а будетъ чьею городьбою въ поле войдетъ какая животина, и отъ той животины хлѣбу учинится потрава и толока: и тотъ потравленной и вытолоченой хлѣбъ велѣть платити истцомъ тому, чьею городьбою въ поле животина войдетъ. А у кого у помѣщиковъ, или у вотчинниковъ будутъ отхожіе луги, а къ тѣмъ лугамъ придетъ чья пашенная земля: и въ тѣхъ мѣстѣхъ межъ луговъ и пашни городьба городити тому, чья будетъ пашня. А будетъ тою его городьбою выдетъ на тѣ луги его, или иного кого животина, и тотъ лугъ та животина вытолочитъ: и тое толоку платити тому, чья будетъ городьба.

231. А будетъ кто нибудь на Государевѣ или на вотчинниковѣ или на помѣщиковѣ землѣ писцовую межу испортитъ и столбы вымечетъ, или грани высѣчетъ, или ямы заровняетъ, или землю перепашетъ, а по суду и по сыску про то сыщется допряма: и тѣхъ людей на спорныхъ межахъ бити кнутьемъ нещадно, и бивъ кнутомъ, вкинути въ тюрьму на недѣлю, а истцу велѣть на немъ взяти за всякую грань по пяти рублевъ, и велѣть межи и грани сдѣлати и ямы выкопати по прежнему. А будетъ такое дѣло учинятъ крестьяне межъ себя въ одной волости, или въ селѣ: и имъ за то по тому же учинити наказаніе, бити ихъ кнутьемъ же, а межу и грань велѣть сдѣлати по прежнему.

232. А будетъ про такое дѣло сыскати будетъ нечѣмъ: и въ томъ учинити вѣра, крестное цѣлованіе; и будетъ въ томъ дѣлѣ крестъ поцѣлуетъ истецъ: и ему велѣти на отвѣтчикѣ за всякую грань доправить по пяти рублевъ, а наказаніе ему не чинити, а грани и всякіе признаки учинити по прежнему.

233. А будетъ кто у кого насильствомъ отыметъ землю, или межи или грани передѣлаетъ, а сыщется про то допряма: и у того, кто такъ учинитъ, та чужая земля взявъ отдати тому, у кого отнялъ, да на немъ же доправити владѣнье по Государеву указу, а за насильство учинити наказаніе, что Государь укажетъ.

234. А будетъ гдѣ межи и грани заросли, и доведется ихъ подновити, и о томъ учнетъ тотъ, чьи тѣ межи и грани, бити челомъ Государю: и потому его челобитью къ тѣмъ зарослымъ межамъ и гранемъ послати дворянина добра, и велѣти тѣ межи и грани подновити съ старожильцы и со окольны-

Тот же текст в современной орфографии

что им про ту обиду проведывати, и на тот срок стати к суду. А будет он на тот срок к суду не станет: и его тем не винити, а велети его сыскивати порутчиком его, и в том по тех порутчиках взяти поручная запись, что им его ко ответу поставити вскоре. А покамест они того ответчика сыщут: и истцу велеть на них взяти проести и волокиты по гривне на день. А будет те порутчики учнут бити челом Государю по того ответчика о грамоте, или о приставе: и им по того ответчика дати Государева грамота, или пристава с поверстным же сроком; а покамест они его поставят, и на них велеть правити проести и волокиты по гривне же на день. А будет, те порутчики того ответчика на тот срок, которой в Государеве грамоте будет написан, не поставят, и учнут бити челом Государю о другом поверстном сроке: и им и другой поверстной срок дати, а истцу велеть на них доправити проести и волокиты до тех мест, как они того ответчика поставят, по гривне же на день. А будет те порутчики того ответчика и на другой поверстной срок не поставят: и того ответчика в истцове иску обвинить без суда, и велеть истцов иск доправити на порутчиках его и отдати истцу.

230. А промеж сел и деревень вотчинником и помещиком велеть городьба городити пополам; а будет чьею городьбою в поле войдет какая животина, и от той животины хлебу учинится потрава и толока: и тот потравленной и вытолоченой хлеб велеть платити истцом тому, чьею городьбою в поле животина войдет. А у кого у помещиков, или у вотчинников будут отхожие луги, а к тем лугам придет чья пашенная земля: и в тех местех меж лугов и пашни городьба городити тому, чья будет пашня. А будет тою его городьбою выдет на те луги его, или иного кого животина, и тот луг та животина вытолочит: и тое толоку платити тому, чья будет городьба.

231. А будет кто-нибудь на Государеве или на вотчинникове или на помещикове земле писцовую межу испортит и столбы вымечет, или грани высечет, или ямы заровняет, или землю перепашет, а по суду и по сыску про то сыщется допряма: и тех людей на спорных межах бити кнутьем нещадно, и бив кнутом, вкинути в тюрьму на неделю, а истцу велеть на нём взяти за всякую грань по пяти рублев, и велеть межи и грани сделати и ямы выкопати по прежнему. А будет такое дело учинят крестьяне меж себя в одной волости, или в селе: и им за то по тому же учинити наказание, бити их кнутьем же, а межу и грань велеть сделати по прежнему.

232. А будет про такое дело сыскати будет нечем: и в том учинити вера, крестное целование; и будет в том деле крест поцелует истец: и ему велети на ответчике за всякую грань доправить по пяти рублев, а наказание ему не чинити, а грани и всякие признаки учинити по прежнему.

233. А будет кто у кого насильством отымет землю, или межи или грани переделает, а сыщется про то допряма: и у того, кто так учинит, та чужая земля взяв отдати тому, у кого отнял, да на нём же доправити владенье по Государеву указу, а за насильство учинити наказание, что Государь укажет.

234. А будет где межи и грани заросли, и доведется их подновити, и о том учнет тот, чьи те межи и грани, бити челом Государю: и потому его челобитью к тем зарослым межам и гранем послати дворянина добра, и велети те межи и грани подновити с старожильцы и со окольны-