Страница:Поучение детям Владимира Мономаха (1893).pdf/42

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


бесными свыше, благословеньями бездны, лежащей долу, благословеніями сосцевъ и утробы,

26. Благословеніями отца твоего, которыя превышаютъ благословенія горъ древнихъ и пріятности холмовъ вѣчныхъ. Да будутъ они на головѣ Іосифа, и на темени избраннаго между братьями своими.

28. Вотъ всѣ двѣнадцать[1] колѣнъ Израилевыхъ, и вотъ что́ сказалъ имъ отецъ ихъ; и благословилъ ихъ, и далъ имъ благословеніе, каждому свое.

Бытіе, гл. XLIX, 1—28.

2. Завѣтъ Іоудинъ о мужествѣ.

Въписаніе словесъ іоудинъ, елико глагола сыномъ своимъ преже оумьрътвіа своего. Собравшеся, пріидоша к нему, и рече имь: чада моя! си оу преже оумьрътвіа моего скажю вамъ дѣла моя: 4­-й быхъ сынъ отьцю моемоу; Лия же, мати моя, прозва мя Іоуду, глаголющи: исповѣдаюся господеви, яко дасть ми 4 сынъ. (И бѣхъ оубо близъ, и послоушливъ, и подвиженъ); борзоподвиженъ бѣхъ въ оуности моея, яко моужество мое въ персѣхъ бяше; и быхъ же быстръ ногама, и силенъ тѣломь, и на множества ратныхъ не въздержахъ мышца моея; и разбивахъ твердость града, непокарягося ми: тѣмь же видяше мя о(ть)ць мои Іаковъ, яко агглъ крѣпкаго помогаше ми. И послоушахъ же отьца въ всѣхъ словесѣхъ и чстяхъ матерь и сестроу матери моея. И бысть, яко възмоужахъ, и отьць мои Іаковъ въсхвали мя, глаголя: цѣсарь будеши, оуправляяи о всѣмь. И дасть ми Господь благодать въ всѣхъ дѣлехъ моихъ, на поли жь и в домоу. Вѣд(ите), яко спостигохъ ланию и, емь[2] ю, створихъ обѣдъ отьцю моемоу; серны имахъ, спостизая, и все, еже бѣаше на поли, имахъ; кобылу дивию, спостизая и имь[2], оукротихъ; лва оубивахъ, изяхъ козли из зоубъ емоу; мечкоу[3], емь за ногоу, свергохъ съ брега; и всякь звѣрь, иже ся обрати на

  1. Стихи 6—7 — благословеніе Симеона и Левія; 13 — Завулона; 14—15 — Иссахара; 16—18 — Дана; 19 — Гада; 20 — Асира; 21 — Нефѳалима; 27 — Вениамина.
  2. а б а) Емь, имь — взявъ, прич. пр. д. отъ яти.
  3. б) Мечька — медвѣдица.