Страница:Юности честное зерцало, или показание к житейскому обхождению (1717).djvu/42

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


въ церквы, и въ школы, учїтца чїтать, пїсать, и молїтца прїлѣжно, слушать словеса божія, оное размышлять, и прїмѣчать охотно, къ исповѣди и святому прїчастїю ходїть, катїхїсїсъ просто и со истолкованїемъ съ нѣкоторыми псалмами, и прїтчи святаго пїсанія наїзусть умѣть, и протчая.

2. Вторая добродѣтель дѣвїцы есть: истїнное познаніе бога, и слова его, правое разумѣнїе въ творенїи божїи, и въ артїкулахъ, или членахъ нашея православныя вѣры.

3. Третїя добродѣтель дѣвїческая есть, дѣвїческои страхъ къ богу, когда человѣкъ размышляя гнѣвъ божїи за грѣхи своя, отъ сердца убоїтся, и гнѣва божїя, и страшнаго его суда устрашїтся, грѣха убѣгнетъ, богу и родїтелемъ съ должнымЬ почтенїемЪ и послушностїю покорїтся. а наїпаче по воли божїеи, и по слову его, все свое намѣренїе управлять будетъ.

4. Четвертая дѣвїческая добродѣтель есть смїренїе, когда всякъ въ истїнномъ страсѣ божїи свою собственную слабость прїзнаетъ, и всѣмъ сердцемъ себя богу подвержетъ, какъ въ прїнадлежащїхъ дѣлахъ прїзванія своего, которыя съ помощїю божїею зачїнаетъ такъ и наказанїи, и въ прїятномъ крестѣ, которой съ терпѣнїемъ и покоренїемъ носїтъ, при томъ блїжнему своему надлежащую и должную честь являетъ.

5. Здѣ послѣдуетъ пятая дѣвїческая добродѣтель, то есть: молїтва и прїзыванїе бога, когда