Страница:Юности честное зерцало, или показание к житейскому обхождению (1717).djvu/43

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


чсловѣкъ отъ всещедраго бога, которои въ словѣ евангелїа своего и въ сынѣ своемъ открылся. всякїхъ вѣчныхъ и времянныхъ даровъ просїтъ, и уповаетъ, что услышанъ будетъ по обѣщанїю ходатая Господа Їисуса Хрїста.

6. Шестая добродѣтель есть благодаренїе во первыхъ къ богу, когда кто сердцемъ и устнами исповѣдуетъ, что всякое благо не отъ себя, но отъ бога получаемо бываетъ. по томъ и ко благодѣтелнымъ людемъ, когда кто прїзнаетъ и исповѣдуетъ, что отъ другова получїлъ благое. и не токмо оному на словахъ являть себя благодарна, но и дѣломъ оное воздать, и наградїть должно по возможности.

7. Въ седмыхъ слѣдуетъ исповѣданіе вѣры, въ которомъ хрїстїанїнъ твердую и постоянную волю, и хотѣніе имѣетъ предъ богомъ, и человѣки, чїстое ученїе евангелїа исповѣдать, и при томъ исповѣданїи и вѣрѣ оставатїся, не смотря ни на какои страхъ, завїсть, напасть, и муку изгнанїя.

8. Осмая дѣвственная добродѣтель касается четвертои заповѣди, то есть: должное почтенїе родїтелемъ, и онымъ, которыя вмѣсто ихъ бываютъ. сїя добродѣтель весма преизящна, и украшаетъ дѣвїцъ безмѣрно лѣпо. ибо Соломонъ самъ въ прїтчахъ, въ главѣ первой, о сеи тако глаголетъ: оное есть предївное украшенїе главѣ,