Страница:Юности честное зерцало, или показание к житейскому обхождению (1717).djvu/51

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


далѣе. а которая смѣется, и къ тому спомогаетъ, такая не лучше иныхъ. Грїгорїи назїанзїнъ совѣтуя намъ, вопїетъ: отъ скверныхъ словъ, и соблазныхъ пѣснеи заключи уши твоя воскомъ, употребляи оныя всегда къ честнымъ, и похвалнымъ дѣламъ, и вещамъ. кто стыдлївъ, оныи отнюдъ не говорїтъ сквернаго слова, честныи стыдъ возбраняетъ безчестныя слова, которые не токмо благочїнны дѣвїцамъ, но и благочїннымъ мужчїнамъ досадуютъ, когда кто сквернословїтъ предъ женскїми персонами, и младыми людми.

Слѣпаго Апїа дочь ради легкомысленнаго слова принуждена заплатїть денежной штрафъ. Чїстая дѣвїца должна не токмо чїстое тѣло имѣть, и честь свою хранїть, но должна и чїстое , и цѣломудренное лїце, очи, уши, устнѣ, и сердце имѣть. нѣкоторыя дѣвїцы, правда: для чести, смїрны, однако блудными поступками, легкомысленными словами, и знаками подозрїтелными , сами себя творятъ.

При знакомыхъ людехъ можно себя оправдать, и отъ подозрѣнія свободїтїся, но не у знакомыхъ можетъ человѣкъ вскорѣ въ подозрѣнїе прїити. на человѣка не знакомаго, можетъ всякое подозрѣнїе пасть. Младая жена которая съ молодымъ мужчїною издѣваетца, и съ онымъ неїскусно шутїтъ, таїно въ уши шепчетъ, кто такую можетъ отъ подозрѣнїя оправдать.

Антїстїусъ древнїи дочь свою