Страница:Юности честное зерцало, или показание к житейскому обхождению (1717).djvu/52

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


изгналъ того ради, токмо что онои прїсмотрїлъ, какъ она съ подозрїтелнымъ человѣкомъ, а имянно токмо съ служанкою говорїла.

Сулпїтїнъ галлїнъ, такожде дочь свою отъ себя изгналъ, ни зачто иное, кромѣ, что она не покровенною главою чрезъ улїцы бѣгала. дѣвїческая походка свїдѣтелствуетъ о ихъ состоянїи и нравѣ: поступающая павлїною походкою, да бы себя оказать людемъ, является, и чрезъ едїну улїцу прешедши.

Не порядочная дѣвїца со всякїмъ смѣется, и разговарїваетъ, бѣгаетъ по прїчїннымъ мѣстамъ, и улїцамъ розїня пазухи, садїтся къ другїмъ молодцамъ, и мущїнамЪ, толкаетъ локтями, а смїрно не сїдїтъ. но поетъ блудныя пѣсни, веселїтца, и напївается пьяна. скачетъ по столамъ, и скамьямъ, даетъ себя по всѣмъ угламъ таскать, и волочїть, яко стерва. ибо гдѣ нѣтъ стыда, тамъ и смїренїе неявляется. о семъ вопрошая говорїтъ избранная Люкрецїа по правдѣ: ежели которая дѣвїца потеряетъ стыдъ, и честь, то что у неи остатца можетъ;

Демадїи премудрыи глаголетъ: стыдъ у дѣвїцы есть, преславная красота, и похвала, еще же и Павелъ глаголетъ: уповая, что онои весма потерянъ, кто стыдъ свои поетерялъ.

бахїлідїи ѕѢло древнеи поетъ, или стїхотворецъ въ прїтчахъ, и прїкладахъ своїхъ пїшетъ: когда їдолъ изрядную голову имѣвъ,