Страница:Юности честное зерцало, или показание к житейскому обхождению (1717).djvu/53

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


а оную голову потеряетъ, или сронїтъ, то, по томъ оставшеїся болванъ весма красоты своея и прїгожства лїшїтся. тако и всѣ другїя добродѣтели, ежели не украшены благочїнствомъ и стыдомъ, не имѣютъ похвалы.

Лютеръ напїсалъ: человѣку не можетъ быть нїчто прїятнѣе и угоднѣе какъ благочїнная дѣвїца. Греческїи стїхотворецъ Теогенїи согласуяся въ семъ, рече: Нѣтъ прїятнѣе, дѣвїцы благочїнного нрава. съ богобоязлївою, и благочїнною дѣвїцею прїходїтъ щастїе, и благословенїе въ домъ. и такое цѣломудренное чїстое и вѣрное сердце, можетъ молїтвою своею у бога многую получїть мїлость. понеже богъ есть цѣломудренное существо, и хощетѣ отъ цѣломудренныхъ сердецъ прізываемь быть. о чемъ Стїгелїи тако пїшетъ: чїстое сердце, и цѣломудренная мысль, богу ѕѣло прїятны бываютъ. прямая прехвальная добродѣтель раждается отъ чїстого, и непорочнаго сердца.

Когда сердце чїсто молїтся, тогда и тѣло будетъ нескверно, хотя ѕміи сатанінски, сѣтїю хрїстїанъ запїнаетъ. когда дѣвїца въ церковь, на торгъ, въ гости, или на свадбу идетъ, надлежїтъ и въ походкѣ остерсгатїся. ибо по тому обнїхъ разсуждается. Їназїанзїнъ пїшетъ. Ноги ступающїя гордо, не любятъ благочїнства. ибо можетъ въ такои походкѣ, и рѣзвость быть.

По платью такожде примѣчается, что въ комъ есть благо-