Страница:Русский исторический сборник Том 3 (1838).pdf/32

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Эта страница была вычитана


смыслени и млади оумомъ, аки не вѣдуще Божія силы и владычна смотренія. Богъ даетъ власть, ему же хощетъ. По истиннѣ бо рече[1]: „аще кто деръжится добродѣтели, то не можетъ безо многихъ враговъ быти.“ Князъ же Димитрей Ивановичь образъ смиренномудрія нося и смиренія во высокихъ ищетъ, еще же не чюже бывшихъ сихъ, иже совещаша на него ближніи его. О таковыхъ бо рече Пророкъ: не помысли ближнему своему зла, тобя не постигнетъ. Той же паки рече: изрыи яму, самъ въпадется в ню.[2] Приидоша же[3] книги по со́реченному словеси отъ Олгирда Литовскаго, и отъ Олга Резанскаго къ безбожьному царю Мамаю и да́ры мно́гочестны́и вдаша ему и книги писаны. Безбожныи же возрѣвъ писанія[4] и рече: „облестьми сіе писаніе“.[5] И нача думати со алпаоу̀ты своими; они же разумѣша, яко прилежно писаніе

    читать: ино ко Двинѣ? Въ Снг. и К. Оболен. сп. вѣроятнѣе: ово и Вилне.

  1. Ерм. Аще кто ко Богу вѣру держитъ з добрыми дѣлы и во правду въ сердцѣ имѣяй, не можетъ быти безъ многихъ врагъ.
  2. Ерм. Не сотвори сусѣду своему, ни ближнему своему зла, ни рьій, ни подкопывай подъ другомъ своимъ ямы, самъ бо горше въ ню вверженъ будеши. Текстъ Псалма VII, 16, превращенъ въ народную пословицу.
  3. Ерм. послове отъ Олгерда Рязанскаго.
  4. Ерм. Царь Мамай воспрія дары съ любовію и написанныхъ книгъ разслухавъ и пославъ честовавъ, отпустивъ и писаніе отписавъ Олгерду Литовскому и Олгу Рязанскому.
  5. Rer. Moscov. scriptores, 76. — Никон. л. IV, 90.