Юности честное зерцало/1717 (ДО)/5

Материал из Викитеки — свободной библиотеки
Юности честное зерцало — Дѣвїческое цѣломудрїе
авторъ неизвѣстенъ
См. Оглавленїе. Изъ сборника «Юности честное зерцало, или показанїе къ жїтеїскому обхожденїю. — Санктъ Пїтербурхъ, 1717.». Опубл.: 1717. Источникъ: Сканы, размещённые на Викискладе

[62-63]
ДѢВЇЧЕСКОЕ ЦѣЛОМУДРЇЕ.

 Потупляетъ стыдлївая дѣвїца очи свои, яко Ревекка, егда узрѣ еще изъ далеча Їакова грядуща, яко кнїги первыя Моѵсея глава 24 пїшетъ, что оная закры тогда лїце свое: и каждая стыдлївая дѣвїца закрываетъ окна сердца своего, ибо сердце всегда прелестно очамъ послѣдуетъ. того ради блюди, да бы дѣвїческои стыдъ прїстоїную красоту, очи въ землю потупляя являлъ. также и ты, когда на тебя человѣкъ взїраетъ покраснѣвся, очи свои не возвышаи, но зракъ свои въ землю нїзпущаи.

Украснѣнїе дѣвїцъ, и младыхъ невѣстъ такъ же, и замужнїхъ, есть достохвалная фарба, или [64-65]цвѣтъ, и о семъ Дїогенъ пїшетъ, что украснѣнїе, есть прїзнакъ къ благочестїю.

Їназїанзїнъ увѣщаетъ, что едїнъ токмо цвѣтъ въ дѣвїцахъ прїятенъ, то есть краснѣнїе, которое отъ стыдлївости проїсходїтъ,

Въ другїхъ странахъ, когда невѣста въ день замужства своего имѣетъ итти въ церковь предъуготовляютъ, и при неи дѣвїцамъ обрѣтающымся съ сахаромъ и корїцею вареное вїно, доброи вїннои супъ, подчїваютъ ихъ, да бы кушали. увѣщавая: что отъ того могутъ быть изрядно красны, когда поїдутъ въ церковь, но еже ли невѣста отъ себя сама не можетъ быть со стыду красна, то вїннои супъ не долго можетъ краску въ лїцѣ содержать, а кромЪ того говорїтся прїнужденная любовь, и прїтворная краска не долго постоятъ.

Разсуждается въ человѣкѣ отъ стыда въ лїцѣ бываемая краска за доброи прїзнакъ, того ради, и Терентїи повѣствуетъ: кто отъ стыда покраснѣетъ, тотъ нужды не имѣетъ. иныяжЪ безумныя поблѣднѣютъ, которое однако не всегда ѕло бываетъ, но краснота есть пріятнѣе и похвалнѣе.

Стыдлївая [зазорная] дѣвїца, не токмо въ лїцѣ краснѣетъ, но и стыдлївыя имѣетъ уши. устрашїтся, когда что безстудное слово услышїтъ, яко легкомысленныя, неїскусныя издѣвки, и скверныя пѣсни, сущая дѣвїца потупїтъ лїце свое, яко бы она того не разумѣетъ, или воставъ отходїтъ [66-67]далѣе. а которая смѣется, и къ тому спомогаетъ, такая не лучше иныхъ. Грїгорїи назїанзїнъ совѣтуя намъ, вопїетъ: отъ скверныхъ словъ, и соблазныхъ пѣснеи заключи уши твоя воскомъ, употребляи оныя всегда къ честнымъ, и похвалнымъ дѣламъ, и вещамъ. кто стыдлївъ, оныи отнюдъ не говорїтъ сквернаго слова, честныи стыдъ возбраняетъ безчестныя слова, которые не токмо благочїнны дѣвїцамъ, но и благочїннымъ мужчїнамъ досадуютъ, когда кто сквернословїтъ предъ женскїми персонами, и младыми людми.

Слѣпаго Апїа дочь ради легкомысленнаго слова принуждена заплатїть денежной штрафъ. Чїстая дѣвїца должна не токмо чїстое тѣло имѣть, и честь свою хранїть, но должна и чїстое , и цѣломудренное лїце, очи, уши, устнѣ, и сердце имѣть. нѣкоторыя дѣвїцы, правда: для чести, смїрны, однако блудными поступками, легкомысленными словами, и знаками подозрїтелными , сами себя творятъ.

При знакомыхъ людехъ можно себя оправдать, и отъ подозрѣнія свободїтїся, но не у знакомыхъ можетъ человѣкъ вскорѣ въ подозрѣнїе прїити. на человѣка не знакомаго, можетъ всякое подозрѣнїе пасть. Младая жена которая съ молодымъ мужчїною издѣваетца, и съ онымъ неїскусно шутїтъ, таїно въ уши шепчетъ, кто такую можетъ отъ подозрѣнїя оправдать.

Антїстїусъ древнїи дочь свою [68-69]изгналъ того ради, токмо что онои прїсмотрїлъ, какъ она съ подозрїтелнымъ человѣкомъ, а имянно токмо съ служанкою говорїла.

Сулпїтїнъ галлїнъ, такожде дочь свою отъ себя изгналъ, ни зачто иное, кромѣ, что она не покровенною главою чрезъ улїцы бѣгала. дѣвїческая походка свїдѣтелствуетъ о ихъ состоянїи и нравѣ: поступающая павлїною походкою, да бы себя оказать людемъ, является, и чрезъ едїну улїцу прешедши.

Не порядочная дѣвїца со всякїмъ смѣется, и разговарїваетъ, бѣгаетъ по прїчїннымъ мѣстамъ, и улїцамъ розїня пазухи, садїтся къ другїмъ молодцамъ, и мущїнамЪ, толкаетъ локтями, а смїрно не сїдїтъ. но поетъ блудныя пѣсни, веселїтца, и напївается пьяна. скачетъ по столамъ, и скамьямъ, даетъ себя по всѣмъ угламъ таскать, и волочїть, яко стерва. ибо гдѣ нѣтъ стыда, тамъ и смїренїе неявляется. о семъ вопрошая говорїтъ избранная Люкрецїа по правдѣ: ежели которая дѣвїца потеряетъ стыдъ, и честь, то что у неи остатца можетъ;

Демадїи премудрыи глаголетъ: стыдъ у дѣвїцы есть, преславная красота, и похвала, еще же и Павелъ глаголетъ: уповая, что онои весма потерянъ, кто стыдъ свои поетерялъ.

бахїлідїи ѕѢло древнеи поетъ, или стїхотворецъ въ прїтчахъ, и прїкладахъ своїхъ пїшетъ: когда їдолъ изрядную голову имѣвъ, [70-71]а оную голову потеряетъ, или сронїтъ, то, по томъ оставшеїся болванъ весма красоты своея и прїгожства лїшїтся. тако и всѣ другїя добродѣтели, ежели не украшены благочїнствомъ и стыдомъ, не имѣютъ похвалы.

Лютеръ напїсалъ: человѣку не можетъ быть нїчто прїятнѣе и угоднѣе какъ благочїнная дѣвїца. Греческїи стїхотворецъ Теогенїи согласуяся въ семъ, рече: Нѣтъ прїятнѣе, дѣвїцы благочїнного нрава. съ богобоязлївою, и благочїнною дѣвїцею прїходїтъ щастїе, и благословенїе въ домъ. и такое цѣломудренное чїстое и вѣрное сердце, можетъ молїтвою своею у бога многую получїть мїлость. понеже богъ есть цѣломудренное существо, и хощетѣ отъ цѣломудренныхъ сердецъ прізываемь быть. о чемъ Стїгелїи тако пїшетъ: чїстое сердце, и цѣломудренная мысль, богу ѕѣло прїятны бываютъ. прямая прехвальная добродѣтель раждается отъ чїстого, и непорочнаго сердца.

Когда сердце чїсто молїтся, тогда и тѣло будетъ нескверно, хотя ѕміи сатанінски, сѣтїю хрїстїанъ запїнаетъ. когда дѣвїца въ церковь, на торгъ, въ гости, или на свадбу идетъ, надлежїтъ и въ походкѣ остерсгатїся. ибо по тому обнїхъ разсуждается. Їназїанзїнъ пїшетъ. Ноги ступающїя гордо, не любятъ благочїнства. ибо можетъ въ такои походкѣ, и рѣзвость быть.

По платью такожде примѣчается, что въ комъ есть [72-73]благочїнства, или неіскусства: легкомысленная бо одежда, которая бываетъ ѕѣло тщеславна, и выше мѣры состоянїя своего, показуетъ легкомысленнои нравъ. ибо, длячего имѣетъ дѣвїца, [которая токмо ради чести одежду носїтъ для излїшняго одѣянїя] въ убытокъ и въ долги впасть: сего честная дѣвїца нїкогда не дѣлаетъ.

По поступкамъ, словамъ, и нраву познавается дѣвїческои стыдъ, и благочїнство, когда она за столомъ прїлучїтся сїдѣть возлѣ грубова невѣжы, которои ногами несмїрно сїдїтъ, и она должна встать отъ стола.

Благочінная дѣвїца досадуетъ, когда оную кто искушать похочетъ. ибо оная почїтаетъ, что такои искусъ подобнымъ ему невѣжамъ прїлїченъ, а не ѣи, по томъ впредь онои искушать еѣ покїнетъ.